Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Koszyk ( 0 )
Suma 0,00 zł
0,00 zł
Katalog
EBOOK

34,90 zł

13,99 zł

Michał Heller

Czy fizyka jest nauką humanistyczną?

(1)

Wśród fizyków krąży powiedzenie, że wszystkie nauki dzielą się na fizykę i zbieranie znaczków. Czy jest to przejaw ich megalomanii, czy tylko nieco żartobliwie wyrażenie przekonania, że fizyka jest nauką podstawową?

Zarówno wśród „zwykłych” ludzi, jak i wśród naukowców dominuje przeciwstawianie nauk ścisłych naukom humanistycznym. Czasem czyni się to wywyższając ścisłość nauk ścisłych, czasem wskazując na ich ograniczenia, niemożność uchwycenia prawdziwej, żywej złożoności, której nie mogą oddać struktury formalne.

Tymczasem to przeciwstawienie nie jest absolutne: u źródeł podstawowych pojęć matematyki i fizyki leżą doświadczenia potoczne, odniesienia do człowieczej perspektywy postrzegania świata, próby jego spontanicznego modelowania, sądy wartościujące – jednym słowem takie zachowania, które można znaleźć również u podstaw nauk humanistycznych.

 

Świat fizyczny jest niemiłosiernie logiczny i dlatego fizyka dopiero wtedy zaczęła odnosić sukcesy, gdy nauczyła się badać świat przy pomocy narzędzi matematycznych. Nie jest jednak pewne, czy obecnie rozwijane teorie matematyczne są najlepszymi możliwymi narzędziami potrzebnymi fizyce lub innym naukom, które chcą formułować prawa, a nie tylko „zbierać znaczki”.

EBOOK

34,90 zł

13,99 zł

DOSTAWA

Poczta Polska

15,99 zł

Paczkomat

11,99 zł

Kurier

15,99 zł

Dostawa na terenie UE

100,00 zł

Dostawa poza teren UE

140,00 zł

Poczta Polska (za pobraniem)

18,99 zł

Kurier InPost

19,99 zł

Poczta Polska - Odbiór w Punkcie

15,99 zł

O PRODUKCIE

+

Wersja językowa
polski
Wydanie
wydanie pierwsze w tej edycji

EBOOK:

Ilość stron
304
Rozmiar pliku
9.9
Format
EPUB,MOBI
ISBN
9788378863991

OPRAWA MIĘKKA:

Ilość stron
304
ISBN
9788378862314

WYMIARY

+

EBOOK:

OPRAWA MIĘKKA:

Szerokość
125
Wysokość
195

SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI

+

EBOOK:

Data publikacji
2016-08-24

OPRAWA MIĘKKA:

Data publikacji
2016-08-24

OPINIE

+

Gość

8 grudnia 2020

Powyższy tytuł to prawie 300 stron stosunkowo ciężkiego rzemiosła nauk fizycznych, filozofii nauki jak i podejścia humanistycznego co razem tworzy naprawdę wyjątkową pozycję i niespotykaną na rynku wysoką poprzeczkę intelektualną. Książka jest trudna i wymaga od czytelnika odpowiedniej czujności i analizy umysłu podczas czytania lecz napisana jest w taki sposób, że człowiek naprawdę czuje się bogatszy w zrozumiałą wiedzę nauk fizycznych oraz odpowiednie podejście interpretacyjne. Michał Heller w tej książce doskonale pokazuje jak poruszać się po naturze i zrozumieniu zjawisk fizycznych, metafizycznych pomiędzy interpretacjami naszych zmysłów dostrojonych do obowiązujących praw fizyki wyrażonych bardzo często lingwistycznie lub odczuciowo. - Nic dodać, nic ująć więcej nam nie wypada gdyż ten tytuł naprawdę jest fenomenalną pracą i nie sposób w “sposób” odpowiednio godny wyrazić wysoki poziom tej książki.

DODAJ OPINIĘ

Oceń

W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.