Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Koszyk ( 0 )
Suma 0,00 zł
0,00 zł
Katalog
OPRAWA MIĘKKA

49,90 zł

34,43 zł

EBOOK

49,90 zł

27,45 zł

Dasha Kiper

Demencja

Podróż do nieznanych światów

(1)

Dasha Kiper postanowiła napisać o demencji w sposób, w jaki nikt do tej pory tego nie robił – stawiając na pierwszym miejscu relację opiekunów z ich podopiecznymi. Wykorzystując swoje osobiste doświadczenia i wiedzę psycholożki klinicznej, pokazuje codzienne zmagania z chorobą, drogę do jej akceptacji i towarzyszące temu emocje, z którymi trudno sobie poradzić. A odczuwają je i chorzy, i opiekunowie: niecierpliwość, gniew, strach i wreszcie przytłaczające poczucie winy.

Dlaczego opieka nad osobami cierpiącymi na demencję jest taka trudna? Gdy znika czyjaś pamięć, gdy zmieniają się osobowość i zachowanie, to z kim wówczas mamy do czynienia? Dlaczego to, co robimy, nigdy nie wystarcza?

Wyłaniający się z rozmów z opiekunami obraz codzienności z chorobą potrafi przytłoczyć i przestraszyć, ale można znaleźć w nim także pocieszenie. Po to właśnie powstała ta książka – aby wszyscy byli i obecni opiekunowie poczuli, że nie są sami. 

 

Wspaniała książka, doskonałe pióro. Z niezwykłą delikatnością, ale zarazem wnikliwością  porusza tak trudne tematy - związane ze zmieniającym się pod wpływem demencji mózgiem, znikaniem/utratą tożsamości i sprawczości, śmiercią i nieocenionym trudem opieki nad osobą chorą. Ważna, niosąca tak wiele istotnych faktów i „terapeutycznego ciepła”.

O chorobie Alzheimera oficjalnie wiemy od ponad 100 lat. Coraz bardziej rozumiemy molekularne mechanizmy, które prowadzą do degeneracji mózgu, szukamy biologicznych powiązań i przyczyn. Niektóre elementy tej skomplikowanej układanki zaczynają nareszcie do siebie pasować. Nauka nieprzerwanie bada to zagadnienie, aby wreszcie znaleźć lek, który nie będzie tylko niwelował objawów tego typu demencji, a rzeczywiście zacznie leczyć. Ponieważ na chwilę obecną dysponujemy jedynie leczeniem objawowym. Wciąż nie umiemy jednak zrozumieć co i jak bardzo zmienia się w człowieku, co dzieje się z jego świadomością, poczuciem tożsamości. Neurodegeneracja, demencja to nie tylko ubytek neuronów i zaburzenia w chemii mózgu, to utrata poczucia siebie. 

Dane wskazują, że większość osób chorujących na chorobę Alzheimera nie wie co się z nimi dzieje i nie wierzą oni, że postęp choroby można zatrzymać.  Podobnie sprawa dotyczy osób bliskich sprawujących opiekę nad chorymi i po prostu - opiekunów. Wciąż za mało uwagi poświęca się nieocenionej roli wsparcia tych właśnie osób. 

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Szacuje się, że na świecie choruje na nią ok. 40 mln osób, w Polsce jest to ok. 350 tys. Ze względu na starzenie się społeczeństw w krajach uprzemysłowionych przypuszcza się, że w 2030 roku będzie 65 mln chorych, a w 2050 już 115. Naukowo tak wiele już rozumiemy, a tak po prostu z ludzkiej perspektywy i myśląc o samej opiece nad chorymi - wciąż zbyt mało. Dlatego m.in. warto sięgnąć po tę lekturę.

dr Joanna Podgórska (wykładowczyni akademicka, edukatorka i popularyzatorka nauki, biochemiczka, neurochemiczka w swojej pracy doktorskiej badała molekularne mechanizmy choroby Alzheimera) 

OPRAWA MIĘKKA

49,90 zł

34,43 zł

EBOOK

49,90 zł

27,45 zł

DOSTAWA

Poczta Polska

15,99 zł

Paczkomat

11,99 zł

Kurier

15,99 zł

Dostawa na terenie UE

100,00 zł

Dostawa poza teren UE

140,00 zł

Poczta Polska (za pobraniem)

18,99 zł

Kurier InPost

19,99 zł

Poczta Polska - Odbiór w Punkcie

15,99 zł

O PRODUKCIE

+

Tytuł oryginalny
Travelers to Unimaginable Lands: Stories of Dementia, the Caregiver, and the Human Brain
TŁUMACZENIE
Monika Mendroch-Karbowska

OPRAWA MIĘKKA:

Ilość stron
240
ISBN
9788378867272

EBOOK:

Ilość stron
240
Format
EPUB, MOBI
ISBN
9788378867289

WYMIARY

+

OPRAWA MIĘKKA:

Szerokość
140
Wysokość
215

EBOOK:

SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI

+

OPRAWA MIĘKKA:

Data publikacji
2023-08-09

EBOOK:

Data publikacji
2023-08-09

OPINIE

+

Gość

31 lipca 2023

Chciałam Państwu serdecznie podziękować za książkę Dashy Kiper "Demencja". Od ponad trzech lat zajmuję się moją mamą chorą na Alzheimera. Czytając książkę płakałam, te historie to również moja i mamy historia. Po raz pierwszy poczułam się przytulona, poczułam jakby ktoś powiedział mi, że wszystko to co czuję jest normalne, że nie jestem złą córką, złym człowiekiem, że mam prawo być zmęczona i poirytowana. Dzięki informacjom zawartym w książce będę mogła bez ciągłego poczucia winy opiekować się nadal mamą, a wdrażając rady autorki postaram się eliminować błędy, które my opiekunowie notorycznie popełniamy. To powinna być obowiązkowa lektura dla opiekunów osób z demencją.

DODAJ OPINIĘ

Oceń

W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.