Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Koszyk ( 0 )
Suma 0,00 zł
0,00 zł
Katalog
OPRAWA MIĘKKA

79,90 zł

55,13 zł

EBOOK

79,90 zł

47,94 zł

Frans de Waal

Jak się różnimy

Gender oczami prymatologa

(0)

Niezwykła, fascynująca książka, która objaśnia największe kontrowersje wokół tematu gender. - Yuval Noah Harari, autor książki "Sapiens. Od zwierząt do bogów"

Czy to prawda, że dziewczynki wolą kolor różowy, a chłopcy – niebieski? Dlaczego dziewczynki chętniej bawią się lalkami i pluszowymi misiami, a chłopcy – samochodzikami i robotami? Co ma większy udział w kształtowaniu tożsamości płciowej człowieka: natura czy kultura?

Światowej sławy prymatolog zabiera głos w jednej z najważniejszych dyskusji XXI wieku. Wyjaśnia podstawowe pojęcia: orientacja seksualna, płeć kulturowa (gender), płeć biologiczna, tożsamość płciowa. Następnie, posiłkując się swoim doświadczeniem w badaniach innych naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo), opisuje socjalizację człowieka, jego zachowania seksualne, narzucane każdej płci role społeczne, a także niemożliwe do osiągnięcia wzory idealnej kobiety i idealnego mężczyzny. Przekonuje, że tożsamość płciowa każdego człowieka składa się z dwóch części: płci biologicznej i kulturowej (gender). Wszystko, co robimy, odzwierciedla współgranie genów i środowiska. De Waal podkreśla przy tym, że tożsamość płciowa to temat szeroki i różnorodny, i tę różnorodność należy pielęgnować.

Nigdy bym nie chciał żyć w świecie, w którym ludzie niczym się od siebie nie różnią – stwierdza Frans De Waal. Byłoby to niewiarygodnie nudne miejsce

 

Nasza biologia jest po stronie równouprawnienia – mówi się wręcz o „darwinowskim feminizmie". A dzisiejsza kultura to ledwie naskórek, narosły w ostatnich setkach czy nawet tysiącach lat po wybuchu rewolucji rolniczej i przemysłowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmienić. Kiedy zmienia się sytuacja (ostatnio wraz z upowszechnieniem nowoczesnej antykoncepcji w latach 60. ubiegłego wieku, bo wcześniej macierzyństwo trzymało kobiety w domach), jest to wręcz nieuniknione. Kultura w dużej mierze służy przecież dostosowaniu się do środowiska. Warto więc spojrzeć na świat okiem prymatologa i zachować umiar. „Prymatolodzy starają się nie oceniać" – przyznaje Frans de Waal. Traktują odmienne zachowania wyłącznie z naukową ciekawością. „Ta postawa ma długą tradycję wśród przyrodników". - Tomasz Ulanowski, cyt. z artykułu "Czerpią radość z seksu i nie dyskryminują. Możemy się wiele nauczyć od zwierząt",  "Książki. Magazyn do Czytania" (4/22)

 

"Mało która debata rozpala opinię publiczną tak, jak dyskusja nad różnicami płci i tożsamością płciową. Zwykle ścierają się tu dwa stanowiska, które, w zależności od sympatii, faworyzują wpływ natury bądź kultury. Prymatolog i etolog Frans de Waal proponuje bardziej zniuansowane podejście. Odwołując się do własnych badań nad innymi niż ludzie gatunkami naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo) dowodzi, że natura stoi po stronie równouprawnienia, a seksualność i płeć kształtowane są zarówno przez biologię, jak i społeczeństwo. Nie istnieje więc jedno proste wyjaśnienie płci – kultura i natura pozostają ze sobą głęboko splecione i warunkują się nawzajem". - dr Weronika Kałwak, Instytut Psychologii UJ

 

Patronat medialny

OPRAWA MIĘKKA

79,90 zł

55,13 zł

EBOOK

79,90 zł

47,94 zł

DOSTAWA

Poczta Polska

15,99 zł

Paczkomat

11,99 zł

Kurier

15,99 zł

Dostawa na terenie UE

100,00 zł

Dostawa poza teren UE

140,00 zł

Poczta Polska (za pobraniem)

18,99 zł

Kurier InPost

19,99 zł

Poczta Polska - Odbiór w Punkcie

15,99 zł

O PRODUKCIE

+

Tytuł oryginalny
Different: Gender Through the Eyes of a Primatologist
Wydanie
wydanie pierwsze
TŁUMACZENIE
Mikołaj Golachowski

OPRAWA MIĘKKA:

Ilość stron
464
ISBN
9788378866848

EBOOK:

Format
EPUB, MOBI
ISBN
9788378866855

WYMIARY

+

OPRAWA MIĘKKA:

EBOOK:

SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI

+

OPRAWA MIĘKKA:

Data publikacji
2023-03-08

EBOOK:

Data publikacji
2023-03-08

DODAJ OPINIĘ

Oceń

W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.