79,90 zł
55,13 zł
79,90 zł
47,94 zł
Niezwykła, fascynująca książka, która objaśnia największe kontrowersje wokół tematu gender. - Yuval Noah Harari, autor książki "Sapiens. Od zwierząt do bogów"
Czy to prawda, że dziewczynki wolą kolor różowy, a chłopcy – niebieski? Dlaczego dziewczynki chętniej bawią się lalkami i pluszowymi misiami, a chłopcy – samochodzikami i robotami? Co ma większy udział w kształtowaniu tożsamości płciowej człowieka: natura czy kultura?
Światowej sławy prymatolog zabiera głos w jednej z najważniejszych dyskusji XXI wieku. Wyjaśnia podstawowe pojęcia: orientacja seksualna, płeć kulturowa (gender), płeć biologiczna, tożsamość płciowa. Następnie, posiłkując się swoim doświadczeniem w badaniach innych naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo), opisuje socjalizację człowieka, jego zachowania seksualne, narzucane każdej płci role społeczne, a także niemożliwe do osiągnięcia wzory idealnej kobiety i idealnego mężczyzny. Przekonuje, że tożsamość płciowa każdego człowieka składa się z dwóch części: płci biologicznej i kulturowej (gender). Wszystko, co robimy, odzwierciedla współgranie genów i środowiska. De Waal podkreśla przy tym, że tożsamość płciowa to temat szeroki i różnorodny, i tę różnorodność należy pielęgnować.
Nigdy bym nie chciał żyć w świecie, w którym ludzie niczym się od siebie nie różnią – stwierdza Frans De Waal. Byłoby to niewiarygodnie nudne miejsce
Nasza biologia jest po stronie równouprawnienia – mówi się wręcz o „darwinowskim feminizmie". A dzisiejsza kultura to ledwie naskórek, narosły w ostatnich setkach czy nawet tysiącach lat po wybuchu rewolucji rolniczej i przemysłowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmienić. Kiedy zmienia się sytuacja (ostatnio wraz z upowszechnieniem nowoczesnej antykoncepcji w latach 60. ubiegłego wieku, bo wcześniej macierzyństwo trzymało kobiety w domach), jest to wręcz nieuniknione. Kultura w dużej mierze służy przecież dostosowaniu się do środowiska. Warto więc spojrzeć na świat okiem prymatologa i zachować umiar. „Prymatolodzy starają się nie oceniać" – przyznaje Frans de Waal. Traktują odmienne zachowania wyłącznie z naukową ciekawością. „Ta postawa ma długą tradycję wśród przyrodników". - Tomasz Ulanowski, cyt. z artykułu "Czerpią radość z seksu i nie dyskryminują. Możemy się wiele nauczyć od zwierząt", "Książki. Magazyn do Czytania" (4/22)
"Mało która debata rozpala opinię publiczną tak, jak dyskusja nad różnicami płci i tożsamością płciową. Zwykle ścierają się tu dwa stanowiska, które, w zależności od sympatii, faworyzują wpływ natury bądź kultury. Prymatolog i etolog Frans de Waal proponuje bardziej zniuansowane podejście. Odwołując się do własnych badań nad innymi niż ludzie gatunkami naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo) dowodzi, że natura stoi po stronie równouprawnienia, a seksualność i płeć kształtowane są zarówno przez biologię, jak i społeczeństwo. Nie istnieje więc jedno proste wyjaśnienie płci – kultura i natura pozostają ze sobą głęboko splecione i warunkują się nawzajem". - dr Weronika Kałwak, Instytut Psychologii UJ
Patronat medialny
79,90 zł
55,13 zł
79,90 zł
47,94 zł
Poczta Polska
15,99 zł
Paczkomat
11,99 zł
Kurier
15,99 zł
Dostawa na terenie UE
100,00 zł
Dostawa poza teren UE
140,00 zł
Poczta Polska (za pobraniem)
18,99 zł
Kurier InPost
19,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
15,99 zł
O PRODUKCIE
+
OPRAWA MIĘKKA:
EBOOK:
WYMIARY
+
OPRAWA MIĘKKA:
EBOOK:
SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI
+
OPRAWA MIĘKKA:
EBOOK:
49,90 zł
29,94 zł
49,90 zł
34,43 zł
49,90 zł
29,94 zł
59,90 zł
41,33 zł
49,90 zł
29,94 zł
59,90 zł
41,33 zł