Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Koszyk ( 0 )
Suma 0,00 zł
0,00 zł
Katalog
OPRAWA MIĘKKA

59,90 zł

41,33 zł

EBOOK

59,90 zł

35,94 zł

Helen Scales

Otchłań

Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwo

(0)

Marzymy o odkryciu nowych galaktyk. Fantazjujemy o życiu, które może istnieć na pobliskich planetach. Tymczasem tuż obok nas, pod powierzchnią oceanów, znajduje się świat, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele. Nic dziwnego – jest to świat ciemny, lodowaty i niegościnny, w którym na człowieka pozbawionego wyrafinowanych zabezpieczeń czeka tylko śmierć.

Dzięki Helen Scales możemy zanurzyć się w tę tajemniczą otchłań, nie opuszczając bezpiecznego zacisza własnego domu. Staniemy tam oko w oko ze zwierzętami o najczarniejszej na świecie skórze i wabiącymi swe ofiary oszałamiająco kolorowym pokazem świetlnym. Spotkamy cuchnące ryby, przerażająco żarłoczne organizmy, stworzenia pławiące się we wrzącej, przesyconej truciznami wodzie i tańczące włochate kraby.

Otchłań to świadectwo istnienia ukrytego przed naszymi oczami, fascynującego świata pełnego niezliczonych i niewyobrażalnych form życia, a także przestroga przed nadmierną eksploatacją oceanów i dramatyczny apel o ich ochronę.

 

Książka „Otchłań” to nie tylko wciągająca lektura o tajemniczym świecie głębin, ale również przystępnie podany ogrom wiedzy o skomplikowanych zależnościach, które rządzą życiem w oceanie, a przez to na Ziemi. Nie brak w niej ciekawych i bardzo ważnych tematów takich jak pompa biologiczna czy negatywne oddziaływanie połowów ryb głębinowych na klimat. Choć obszary te brzmią dość “specjalistycznie”, zostały bardzo przystępnie opisane. Jestem pod wrażeniem! 

Problemy przedstawione przez autorkę, mimo że dotyczą świata położonego kilka kilometrów pod powierzchnią oceanu, odzwierciedlają problemy morskich wód powierzchniowych i przybrzeżnych - również te, z którymi na co dzień mierzy się Fundacja WWF Polska. Zahaczając o tematy polityczne i gospodarcze, książka pokazuje, w jaki sposób niszczycielska siła naszej cywilizacji sięga co raz głębiej i dalej po wszystkie ziemskie zasoby. Co najważniejsze - przypomina, że możliwości ochrony tego tajemniczego i odległego świata leżą w rękach nas wszystkich. Wdrażanie zrównoważonego życia w strefie przybrzeżnej i na lądzie, w tym wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważone rybołówstwo i produkcja żywności, są jedynym sposobem na uniezależnienie się od zasobów głębokomorskich i umożliwienie im zachowania swojego unikatowego piękna i bogactwa życia. Punty te stanowią jedne z celów przyrodniczych Fundacji WWF Polska, dlatego tak bardzo cieszymy się, że jako organizacja możemy wspierać publikację o misji i przekazie zgodnym z tym, o co sami walczymy na co dzień. Gorąco polecam książkę i – nie muszę tego życzyć, bo na pewno tak będzie - dobrej lektury! 

Dominika Wojcieszek, Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich Fundacji WWF Polska 

 

Jeśli książki zabierają nas w podróże, to Otchłań zabiera nas na wędrówkę w czasie i w przestrzeni. Przemierzamy podwodne krainy i spoglądamy w oczy najdziwniejszym istotom – nie mitycznym, lecz prawdziwym, jeszcze istniejącym. I sięgamy tym samym nie tylko do prapoczątków życia, ale spoglądamy przede wszystkim w możliwe scenariusze przyszłości. Zaczynamy rozumieć, że życie w głębinach reguluje klimat planety i od tego, co się tam wydarzy, może zależeć nasz los. Może to właśnie gdzieś tam bije serce planety. A w chwili, gdy dociera to do nas, rozpoczyna się nowa gorączka złota, szturm na dzikie głębie, warkot i zgrzyt podwodnych kombajnów. Jeszcze możemy wybrać przyszłość.

dr Barbara Pietrzak, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Nauka dla przyrody

 

„Otchłań. Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwa” autorstwa Helen Scales to niesamowita książka, której lektura może całkowicie pochłonąć. Kolejne strony w bardzo umiejętny i przystępny sposób prezentują mieszkańców morskich głębin, bogactwa naturalne zdeponowane na dnie, a także skomplikowane zależności łączące oceany z życiem na lądzie. Czy wiedzieliście, że niezrównoważone połowy ryb głębinowych mogą mieć wpływ na klimat? A u wielorybów mogą być widoczne zmiany sugerujące przebycie choroby dekompresyjnej? W książce znajdziecie o wiele więcej zaskakujących faktów, które poparte są literaturą naukową. Polecam tę pozycję każdemu, kto chce się dowiedzieć czegoś więcej o tajemniczych ekosystemach głębokomorskich. Zarówno osobom, którym los mórz i oceanów jest bliski, jak i całkowitym laikom. Nie będziecie żałować!

dr Monika Wiśniewska, Kierownik Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB

 

Patronat medialny

Fundacja WWF Polska

OPRAWA MIĘKKA

59,90 zł

41,33 zł

EBOOK

59,90 zł

35,94 zł

DOSTAWA

Poczta Polska

15,99 zł

Paczkomat

11,99 zł

Kurier

15,99 zł

Dostawa na terenie UE

100,00 zł

Dostawa poza teren UE

140,00 zł

Poczta Polska (za pobraniem)

18,99 zł

Kurier InPost

19,99 zł

Poczta Polska - Odbiór w Punkcie

15,99 zł

O PRODUKCIE

+

Tytuł oryginalny
The Brilliant Abyss: Exploring the Majestic Hidden Life of the Deep Ocean, and the Looming Threat That Imperils It
Wydanie
wydanie pierwsze
TŁUMACZENIE
Rafał Śmietana

OPRAWA MIĘKKA:

Ilość stron
336
ISBN
9788378866626

EBOOK:

Ilość stron
336
Format
EPUB, MOBI
ISBN
9788378866633

WYMIARY

+

OPRAWA MIĘKKA:

Szerokość
140
Wysokość
215

EBOOK:

SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI

+

OPRAWA MIĘKKA:

Data publikacji
2022-09-07

EBOOK:

Data publikacji
2022-09-07

DODAJ OPINIĘ

Oceń

W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.