Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Koszyk ( 0 )
Suma 0,00 zł
0,00 zł
Katalog
OPRAWA MIĘKKA

34,90 zł

24,08 zł

EBOOK

34,90 zł

20,94 zł

Tadeusz Pabjan

Świat najlepszy z możliwych? O dobroci Boga i pochodzeniu zła

(1)

Jeśli Bóg istnieje, i jeśli – jak na Boga przystało – jest dobry i wszechmocny, to zło obecne w stworzonym przezeń świecie staje się zagadką, która bezwzględnie domaga się wyjaśnienia.

Czy dobry i zarazem wszechmocny Bóg w ogóle może pozwalać na zło? A jeśli pozwala, to czy na pewno jest dobry, i czy na pewno jest wszechmocny?

 

Nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zła. Dla tych, którzy wierzą w dobrego i wszechmocnego Boga, znalezienie tej odpowiedzi jest szczególnie trudne. Świat powołany do istnienia przez Stwórcę naznaczony jest bowiem piętnem cierpienia, które stawia pod znakiem zapytania prawdę o Jego dobroci i Jego wszechmocy. Czy jednak Bóg rzeczywiście mógł stworzyć świat bardziej doskonały niż ten, który stworzył? Świat, w którym w ogóle nie byłoby zła? Wiele wskazuje na to, że nie. Ale wcale nie jest oczywiste to, iż uzasadniony jest optymizm Leibniza, który dowodzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, i że bez obecnego w nim zła nie byłby to już świat najlepszy.

 

Dlaczego zło? Czy możliwy jest świat bez zła? Czy Leibniz miał rację, gdy twierdził, że nasz świat jest najlepszym z możliwych? W każdym razie świat bez książki Pabjana byłby odrobinę gorszy. ks. prof. Michał Heller

OPRAWA MIĘKKA

34,90 zł

24,08 zł

EBOOK

34,90 zł

20,94 zł

DOSTAWA

Poczta Polska

15,99 zł

Paczkomat

11,99 zł

Kurier

15,99 zł

Dostawa na terenie UE

100,00 zł

Dostawa poza teren UE

140,00 zł

Poczta Polska (za pobraniem)

18,99 zł

Kurier InPost

19,99 zł

Poczta Polska - Odbiór w Punkcie

15,99 zł

O PRODUKCIE

+

Wersja językowa
polski
Wydanie
wydanie pierwsze

OPRAWA MIĘKKA:

Ilość stron
248
Ilość ilustracji
20
ISBN
9788378863946

EBOOK:

Ilość stron
244
Ilość ilustracji
20
Rozmiar pliku
3.4
Format
EPUB,MOBI
ISBN
9788378863953

WYMIARY

+

OPRAWA MIĘKKA:

Szerokość
125
Wysokość
195

EBOOK:

SZCZEGÓŁY PUBLIKACJI

+

OPRAWA MIĘKKA:

Data publikacji
2018-09-04

EBOOK:

Data publikacji
2018-08-30

OPINIE

+

Gość

14 grudnia 2020

Rozpocząłem lekturę z zamiarem szerszej recenzji (kwestie teodycei, a zwłaszcza problem wolna wola – przedwiedza, wszechwiedza i wszechmoc Boga, bardzo mnie interesują), ale już po lekturze doszedłem do wniosku, że krótki i syntetyczny komentarz będzie wystarczający. Jest to przystępne wprowadzenie do chrześcijańskiej teodycei, w którym autor skupia się zwłaszcza na problemie (pochodzenia) zła, podając szereg argumentów, które "usprawiedliwiają" Boga (klasyczne pytanie: "Gdzie był Bóg, gdy działa się tragedia x?"). Zaznacza jednak, że istnienie zła i cierpienia pozostaje (i najprawdopodobniej na zawsze pozostanie) tajemnicą, która może posiadać sens jedynie w wymiarze duchowym (konkretnie: perspektywa wiary). Autor odwołuje się do klasycznych prób rozwiązania problemu zła i cierpienia (m.in. św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu), jak też tych nowszych (m.in. teoria inteligentnego projektu i skrajny kreacjonizm pochodzenia amerykańskiego). Umiejętnie łączy dawne i aktualne perspektywy i wyzwania dla teologii (szczególne ważne wydają się odniesienia do dokonań współczesnej fizyki i kosmologii, a także biologii, zwłaszcza teorii ewolucji). Nakreślony obraz jest włożony w ramy, które pozostawiają pole dla własnych przemyśleń czytelnika. Słowem: książka interesująca, "żywa", którą dobrze się czyta (odnotowałem tylko kilka literówek). "(...) [G]ranice świata najlepszego z możliwych muszą obejmować nie tylko rzeczywistość materialną, do której należą biologiczne ciała podległe cierpieniu, ale również świat ducha, który wymyka się metodzie empirycznej. Ontologia, która nie uwzględnia tej poprawki i postrzega rzeczywistość jedynie przez pryzmat tego, co materialne, nigdy nie będzie w stanie uzasadnić, że świat zawierający w sobie element zła faktycznie może być światem najlepszym z możliwych"

DODAJ OPINIĘ

Oceń

W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.